top s1 compass 2Alkalmazandó módszerekMinősítés ECQA okleveles szakértőkkel

 
 
 

FIT Irányítási Képesség Fejlesztési Program

A 2014-ben hatályba lépett Ptk. vezető tisztségviselőkre vonatkozó felelősségi szabályai és a szigorodó nemzetközi illetve hazai vállalatirányítási követelmények fokozott szakmai elvárásokat támasztanak a köztulajdonban álló gazdasági társaságok független igazgatósági és felügyelőbizottsági tagjaival szemben.

Az állammenedzsment megújítása kapcsán az Állami Számvevőszék által a köztulajdonban álló gazdasági társaságok felügyelőbizottságaira vonatkozóan megfogalmazott javaslatok kiemelik az irányító testületek beszámolási kötelezettségét az általuk elvégzett ellenőrzésekről, a vizsgálatok eredményeiről, továbbá a testületi tagok teljeskörű felelősségét azok tartalmáért. Mindehhez megfelelő szakértelem szükséges, melynek biztosításáról és rendelkezésre állásáról a tulajdonosi joggyakorlónak is gondoskodnia kell.

A társaság irányítási, kockázatkezelési és belső kontroll rendszereivel kapcsolatosan a vezető tisztségviselők hatáskörébe tartozó irányítási és ellenőrzési feladatok megfelelő színvonalon történő ellátása olyan szakmai képességek megszerzését, alkalmazását és folyamatos fejlesztését igénylik, melyek kézzel foghatóan hozzájárulnak a tulajdonosi joggyakorló által kitűzött teljesítménycélok eléréséhez és a gazdasági társaság hatékony és eredményes működtetéséhez.

A FIT Irányítási Képesség Fejlesztési Program célja, hogy a köztulajdonban lévő gazdasági társaságok független igazgatósági és felügyelőbizottsági tagjai külső szakmai támogatást kapjanak a felelős vállalatirányítással összefüggő vezetői, jelentéstételi, illetve ellenőrzési feladataik vonatkozásában a jogszabályi, szakmai és tulajdonosi elvárásoknak megfelelően.

A résztvevők egyedi igényei és időbeosztása alapján kialakításra kerülő helyszíni képzés, illetve konzultáció keretében az irányító testületek (igazgatóság, illetve felügyelőbizottság) irányítási, kockázatkezelési és belső kontrollrendszer működtetésére, vezetői értékelésére, illetve ellenőrzésére vonatkozó kötelezettségei teljesítésének javítását célzó szakmai támogatás nyújtása valósul meg az Állami Számvevőszék állammenedzsment megújítása kapcsán tett javaslatai alapján és az alábbi ajánlott témakörök szerint:

  • A Corporate Governance - Felelős Vállalatirányítás alapelvei és aktuális fejlődési irányai. A társaságra vonatkozó jogszabályi kötelezettségeknek, tulajdonosi elvárásoknak és egyéb szakmai ajánlásoknak való megfelelés aktuális problémái és azok megoldási lehetőségei.
  • A vállalati kockázatkezelés és belső kontrollrendszer kialakításával, működtetésével és ellenőrzésével kapcsolatos testületi feladatok és felelősségek. A szakmai követelmények és a tulajdonosi kontroll elvárások áttekintése, a fejlődési irányok meghatározása. A testületi döntésekkel és a kockázatvállalással kapcsolatos vezetői felelősségi kérdések és biztosítási lehetőségek.
  • Az irányítási képesség fejlesztését és minősítését támogató programok alkalmazási lehetőségei. Az érintett vállalatirányítási funkciók, szervezeti egységek, működési folyamatok, valamint a szükséges erőforrások, alkalmazható módszertanok és szakmai tudás meghatározása.
  • A vállalatirányítási rendszer folyamatos fejlesztésével és értékelésével kapcsolatos vezető testületi feladatok. Az irányító testület munkáját támogató bizottságok, külső és belső ellenőrzési illetve tanácsadó funkciókkal szembeni elvárások megfogalmazása, a hasznosítás és a nyomon követés eszközei.
  • Az irányító testületi munka önértékelése és az eredmények közzétételi eszközei. Az értékelési szempontok és az önértékelési eljárás meghatározása.
  • A tulajdonosi kontroll funkciók támogatása. A jogszabályi kötelezettségek és a tulajdonosi elvárások áttekintése, továbbfejlesztési javaslatok.
Attachments:
Download this file (FIT Irányítási Képesség Fejlesztési Program 2016 SOE.pdf)FIT Irányítási Képesség Fejlesztési Program[Független igazgatósági és felügyelőbizottsági tagok részére]1210 kB
 

Mentoring programok a vállalatirányítási képességek fejlesztésére

A hagyományos vállalatirányítási képzések kapcsán gyakran felmerülő probléma, hogy az elméleti ismeretek miként ültethetőek át a leghatékonyabban az adott szervezet gyakorlatába. Az egyes vállalatirányítási témakörök más-más fontossággal bírnak a különböző irányítási és működési szintekről érkező vezetők, illetve szakemberek számára, ezért óhatatlan, hogy az általános képzési tematikák elemei nem azonos mértékben kötik le a hallgatóság figyelmét. Ennek azonban nemcsak az lehet a következménye, hogy az átfogó, különböző szakterületeket összekötő megközelítések és megoldási javaslatok iránti fogékonyság alacsony szintű marad, hanem az is, hogy a résztvevők egy jelentős része feleslegesnek is tartja a képzéseken eltöltött időt.

Tekintettel arra, hogy az oktatás lebonyolítása és az oktatáson résztvevők kieső munkaideje akár jelentős ráfordítást is jelenthet a képzési programot megrendelő munkáltató számára, olyan megoldásokat célszerű választani, melyek az elméleti ismeretek átadásán túl biztosítják a résztvevők konkrét felvetéseinek, illetve aktuális problémáinak a megválaszolását is, méghozzá jól felkészült, széleskörű tapasztalatokkal bíró szakemberek által. Ez utóbbi igényt hagyományosan kielégítő tanácsadói megbízásokkal kapcsolatos problémaként általában felmerül a többnyire igen magas óradíjon elszámolt és előre nem tervezhető időráfordítások nagysága, továbbá a nagy tanácsadó szervezetek esetén gyakori a kevésbé tapasztalt munkatársak - esetenként jelentős - többletráfordításainak teljesítésként való érvényesítési szándéka.

Az irányítási képességfejlesztést elősegítő mentoring programok megoldást nyújtanak az előbbiekben felvázolt problémákra.

Mentoring jobb

A mentoring programokat az alábbi (3K - Konkrét, Költséghatékony, Közvetlen) kritériumok figyelembe vételével célszerű kialakítani:

  • A mentoring tevékenység konkrét irányítási célok támogatására összpontosítson.

A mentoring programban az elméleti ismeretek átadása a szervezet sajátos környezetében felmerülő konkrét kérdésekre és problémákra helyezi a hangsúlyt azzal, hogy a releváns irányítási célkitűzések értelmezése, valamint az érintett szervezeti és működési folyamatok sajátosságainak figyelembe vétele a specifikus szervezeti célok mentén és a résztvevők aktív közreműködésével valósul meg.

  • A mentoring program biztosítsa az irányítási képességek költséghatékony fejlesztését.

Az éves mentoring program előre egyeztetett költség- és időkeretein belül a tanácsadási tevékenység arra irányul, hogy a szervezet saját vezetői és munkatársai legyenek képesek megvalósítani az irányítási rendszer külső és belső igényeknek megfelelő továbbfejlesztését. A mentor feladata, hogy az átadott szaktudás optimális hasznosulását elősegítse, támogassa a személyi és szervezeti képességek megcélzott szintjének elérését, valamint az elért eredmények értékelésével visszaigazolja ezen személyi és szervezeti képességi szintek teljesülését. Ennek megfelelően a mentoring tevékenység eredményeit nem egy külső fél által végrehajtott, a szervezet irányítási képességét ténylegesen nem növelő munkavégzés termékei (ld. kevésbé vagy egyáltalán nem hasznosuló tanulmányok, későbbiekben nem karbantartott ügyrendek és folyamatleírások, nem vagy csak részben alkalmazható informatikai megoldások, stb.), hanem a szervezet által a mentor közreműködésével kitűzött célokra vonatkozó belső szervezetfejlesztési projektek vagy tevékenységek eredményességét alátámasztó személyi és szervezeti képességszintek minőségi követelmények szerinti értékelései jelentik.

  • A mentoring a megfelelő képességekkel rendelkező szakemberek közvetlen közreműködésével valósuljon meg.

A mentoring program ideje alatt az adott irányítási szakterület fejlesztésének támogatására kiválasztott mentor közvetlenül látja el a képzési, tanácsadási és minőségértékelési feladatokat. Ezáltal egyrészt olyan személyes és bizalmi kapcsolat alakítható ki, mely hozzájárul a mentoring programban résztvevők egyéni szempontjainak figyelembe vételével a befogadókészség és közreműködési hajlandóság növeléséhez, másrészt a folyamatos kapcsolattartásból fakadóan lehetőséget biztosít a szembenálló vélemények problémamegoldást elősegítő ütköztetésére is.

Mentoring programjaink: Trusted Business Mentoring, Risk Management Mentoring, Internal Control Mentoring

Attachments:
Download this file (Internal Control Mentoring 2016.pdf)Internal Control Mentoring[Éves képességfejlesztő és minőségértékelő program a belső kontrollrendszer megfelelő és hatékony működésének támogatására]1234 kB
Download this file (Mentoring programok 2016.pdf)Mentoring programok[Mentoring programok az irányítási képességek fejlesztésére]1097 kB
Download this file (Risk Management Mentoring 2016.pdf)Risk Management Mentoring[Éves képességfejlesztő és minőségértékelő program a kockázatkezelés eredményes megvalósításának támogatására]1201 kB
Download this file (Trusted Business Mentoring 2016.pdf)Trusted Business Mentoring[Vállalatirányítási tanácsadó program a tulajdonosi kontroll hatékony gyakorlására]1135 kB
 

Risk Management Mentoring

Éves képességfejlesztő és minőségértékelő program a kockázatkezelés eredményes megvalósításának támogatására - költségvetési szervek és gazdasági társaságok számára

Költségvetési szervek és gazdasági társaságok kockázatkezelési funkcióinak támogatására Magyarországon egyedülálló szolgáltatást kínál a Risk Management Mentoring program, melynek célja a korszerű kockázatkezelés keretrendszerének és folyamatainak a programban résztvevő költségvetési szerv vagy gazdasági társaság által történő kialakítása, illetve javítása. Ez egyrészről a kockázatkezelési területért felelős vezető és a kockázatkezelési folyamatokat irányító munkatársak szakmai képességének helyi igények szerint kialakított folyamatos fejlesztésével, másrészről a megvalósított kockázatkezelési rendszer és az alkalmazott kockázatkezelési folyamatok megfelelőségének éves munkaprogram alapján történő külső minőségértékelésével valósul meg.

Az éves program keretében az irányító testületek (felügyeleti szerv, igazgatóság és/vagy felügyelőbizottság) mind a kockázatkezelési rendszer működése, mind pedig az érintett vezetők és munkatársak szakmai felkészültsége vonatkozásában kellő mértékű bizonyosságot szerezhetnek a külső és belső követelményeknek való optimális megfelelés vonatkozásában, az alábbiak megvalósulásával:

  • vezetői egyeztetések lefolytatása a „Risk Management Mentoring" éves képességfejlesztési és minőségértékelési program hatókörébe vont szervezeti szintek és működési területek megállapítására a kockázatkezelési rendszerre vonatkozó aktuális fejlesztési célok, tevékenységek és ütemezés meghatározásával. Eredménytermék: Éves kockázatkezelési fejlesztési terv
  • az elfogadott éves kockázatkezelési fejlesztési terv alapján javaslat készül a szabályzatok és ügyrendek esetleg szükséges változtatására a hatályba lépés feltételeinek meghatározásával. Eredménytermékek: Szabályzat-, illetve Ügyrend tervezetek, módosítási javaslatok
    • az érintett szakmai területekkel történő konzultáció és kommunikáció kereteinek meghatározásával és a megvalósulás figyelemmel kísérésével
    • a kapcsolódó fejlesztési igények alapján elfogadott munkaprogramok (pl. folyamatszabályozási tevékenységek, szervezet- és/vagy infrastruktúra-fejlesztések) eredményeinek figyelembe vételével és hasznosításával
    • a kezelendő problémák (esetleges szabálytalanságok, túl- vagy alul szabályozottság, felelősségi és hatásköri szintek hiányosságai, nem kellő hatékonyság, stb.) meghatározásával, rangsorolásával és az intézkedések nyomon követésével
  • a „Risk Management Mentoring" képességfejlesztési és minőségértékelési program éves munkatervének leegyeztetése és a felmerülő igények/változások szerinti aktualizálása. Eredménytermék: Kockázatkezelés fejlesztésére vonatkozó képzési és minőségértékelési program
    • az aktuális képzési követelmények (szintek) meghatározásával
    • az alkalmazandó szakmai standardok, jogszabályi előírások, elvárások, stb. figyelembe vételével
  • A kockázatkezelés fejlesztését célzó képzések elfogadott ütemterv szerinti lebonyolítása. Eredménytermékek: Képzési dokumentáció és a résztvevők szakmai képességének igazoló értékelései
  • Az éves kockázatkezelési fejlesztési terv szervezet által történő megvalósításának figyelemmel kísérése és a szükséges konzultáció biztosítása. Eredménytermék: Konzultációs szakmai javaslatok
  • A kockázatkezelési rendszer és a kockázatkezelési folyamatok eredményességének éves munkaprogram szerint lefolytatott minőségértékelése az érintett irányító testületek (felügyeleti szerv, igazgatóság és/vagy felügyelő bizottság) számára. Eredménytermék: Éves jelentés a kockázatkezelési rendszer működéséről

A Risk Management Mentoring képességfejlesztési és minőségértékelési program lebonyolítását biztosító előfizetés éves díja 1.200.000,- Ft + ÁFA, mely az előfizetési időszakra vonatkozó éves minőségértékelési eljárás lefolytatásával együtt összesen 12 munkanap helyszíni képzést vagy személyes szakmai konzultációs közreműködést tartalmaz. Lehetőség van az éves szinten összesen 12 munkanapot meghaladó, vagy az előzetesen egyeztetett ütemezéstől eltérő képzés vagy személyes konzultációs közreműködés igénybe vételére is, melynek igazolt teljesítése esetén 120.000,- Ft + ÁFA szakértői napidíj kerül felszámításra.

Kapcsolódó ajánlatunk: Év végi akciós ajánlat - Risk Management Mentoring, Internal Control Mentoring

Attachments:
Download this file (Internal Control Mentoring 2016.pdf)Internal Control Mentoring[Éves képességfejlesztő és minőségértékelő program a belső kontrollrendszer megfelelő és hatékony működésének támogatására]1234 kB
Download this file (Mentoring programok 2016.pdf)Mentoring programok[Mentoring programok az irányítási képességek fejlesztésére]1097 kB
Download this file (Risk Management Mentoring 2016.pdf)Risk Management Mentoring [Éves képességfejlesztő és minőségértékelő program a kockázatkezelés eredményes megvalósításának támogatására]1201 kB
Download this file (Útmutató az integrált kockázatkezelés megvalósításához.pdf)integrált kockázatkezelés[Útmutató az integrált kockázatkezelés megvalósításához]2839 kB
 

Év végi akciós ajánlat - Risk Management Mentoring

A Risk Management Mentoring programra december 15-ig előfizető szervezetek számára, február végéig igénybe vehető, 300.000,- Ft + ÁFA értékű, 3 napos, (a helyi adottságok figyelembe vételével) korlátlan létszámú, ingyenes helyszíni képzést biztosítunk az alábbi témakörök feldolgozására:

  • Az ISO 31000 Risk Management szabvány és alkalmazási lehetőségei
  • Az irányítási képességfelmérés (ISO/IEC 15504) és a felelős irányítás fejlesztéséhez alkalmazható ismert referenciamodellek (COSO, COBIT, stb.)
  • Megfelelés-irányítási forgatókönyvek alkalmazása a kockázatkezelésben (az MNV által kiadott kockázatkezelési kézikönyv és esettanulmány alapján)

Az akciós ajánlat célja, hogy optimális körülményeket biztosítson a Risk Management Mentoring program helyi adottságoknak megfelelő tervezéséhez és lebonyolításához, a szakmai alapok programban résztvevő vezetőkkel, illetve munkatársakkal való mihamarabbi megismertetésén keresztül.

Kapcsolódó cikkeink: Risk Management Mentoring, A kockázatkezelésre vonatkozó államháztartási belső kontroll standardok és az ISO 31000 szabvány összefüggéseiÚtmutató az integrált kockázatkezelés megvalósításához

Attachments:
Download this file (Risk Management Mentoring 2016.pdf)Risk Management Mentoring[Éves képességfejlesztő és minőségértékelő program a kockázatkezelés eredményes megvalósításának támogatására]1201 kB
Download this file (Útmutató az integrált kockázatkezelés megvalósításához.pdf)Integrált kockázatkezelés[Útmutató az integrált kockázatkezelés megvalósításához]2839 kB
 

Internal Control Mentoring

Éves képességfejlesztő és minőségértékelő program a belső kontrollrendszer megfelelő és hatékony működésének támogatására

A gazdasági társaságok irányító testületeinek támogatására Magyarországon egyedülálló szolgáltatást kínál az Internal Control Mentoring program, melynek célja a korszerű belső kontrollrendszer kereteinek és folyamatainak a hatósági követelményeknek és a hatékony vállalati működésnek megfelelő kialakítása, illetve javítása.

Ez egyrészről a belső kontroll működtetéséért és felügyeletéért felelős vezető tisztségviselők és a belső kontrollfolyamatokat irányító és ellenőrző munkatársak szakmai képességének helyi igények szerint kialakított folyamatos fejlesztésével, másrészről a megvalósított belső kontrollrendszer megfelelőségének éves munkaprogram alapján történő külső minőségértékelésével valósul meg.

Az éves program keretében az irányító testületek (igazgatóság, illetve felügyelőbizottság) tagjai mind a belső kontrollrendszer működése, mind pedig az érintett vezetők és munkatársak szakmai felkészültsége vonatkozásában kellő mértékű bizonyosságot szerezhetnek a hatósági követelményeknek és a hatékony vállalati működésnek való optimális megfelelés vonatkozásában, az alábbiak megvalósulásával:

  • Vezetői egyeztetések lefolytatása az Internal Control Mentoring éves képességfejlesztési és minőségértékelési program hatókörébe vont szervezeti szintek és működési területek megállapítására a belső kontrollrendszerre vonatkozó aktuális fejlesztési célok, tevékenységek és ütemezés meghatározásával. Eredménytermék: Éves belső kontroll fejlesztési terv
  • Az elfogadott éves belső kontroll fejlesztési terv alapján javaslat készül a szabályzatok és ügyrendek esetleg szükséges változtatására a hatályba lépés feltételeinek meghatározásával. Eredménytermékek: Szabályzat-, illetve Ügyrend tervezetek, módosítási javaslatok
    • az érintett szakmai területekkel történő konzultáció és kommunikáció kereteinek meghatározásával és a megvalósulás figyelemmel kísérésével
    • a kapcsolódó fejlesztési igények alapján elfogadott munkaprogramok (pl. folyamatszabályozási tevékenységek, szervezet- és/vagy infrastruktúra-fejlesztések) eredményeinek figyelembe vételével és hasznosításával
    • a kezelendő problémák (esetleges szabálytalanságok, túl- vagy alul szabályozottság, felelősségi és hatásköri szintek hiányosságai, nem kellő hatékonyság, stb.) meghatározásával, rangsorolásával és az intézkedések nyomon követésével
  • Az Internal Control Mentoring képességfejlesztési és minőségértékelési program éves munkatervének leegyeztetése és a felmerülő igények/változások szerinti aktualizálása. Eredménytermék: A belső kontrollrendszer fejlesztésére vonatkozó képzési és minőségértékelési program A belső kontrollrendszer fejlesztését célzó képzések elfogadott ütemterv szerinti lebonyolítása. Eredménytermékek: Képzési dokumentáció és a résztvevők szakmai képességének igazoló értékelései
    • az aktuális képzési követelmények (szintek) meghatározásával
    • az alkalmazandó szakmai standardok, jogszabályi előírások, elvárások, stb. figyelembe vételével
  • Az éves belső kontroll fejlesztési terv szervezet által történő megvalósításának figyelemmel kísérése és a szükséges konzultáció biztosítása. Eredménytermék: Konzultációs szakmai javaslatok
  • A belső kontrollrendszer és a kontrollfolyamatok eredményességének éves munkaprogram szerint lefolytatott minőségértékelése az érintett irányító testületek (igazgatóság és/vagy felügyelő bizottság) számára. Eredménytermék: Éves jelentés a belső kontrollrendszer működéséről

Az Internal Control Mentoring képességfejlesztési és minőségértékelési program lebonyolítását biztosító előfizetés éves díja 1.200.000,- Ft + ÁFA, mely az előfizetési időszakra vonatkozó éves minőségértékelési eljárás lefolytatásával együtt összesen 12 munkanap helyszíni képzést vagy személyes szakmai konzultációs közreműködést tartalmaz. Lehetőség van az éves szinten összesen 12 munkanapot meghaladó, vagy az előzetesen egyeztetett ütemezéstől eltérő képzés vagy személyes konzultációs közreműködés igénybe vételére is, melynek igazolt teljesítése esetén 120.000,- Ft + ÁFA szakértői napidíj kerül felszámításra.

Attachments:
Download this file (Internal Control Mentoring 2016.pdf)Internal Control Mentoring[Éves képességfejlesztő és minőségértékelő program a belső kontrollrendszer megfelelő és hatékony működésének támogatására]1234 kB
Download this file (Mentoring programok 2016.pdf)Mentoring programok[Mentoring programok az irányítási képességek fejlesztésére]1097 kB
 

Együttműködő partnerünk:

Képernyőfotó 2016-08-04 - 15.39.07

Szakmai támogatók:

Go to top